Produkcja filmowa to przedsięwzięcie długoterminowe, w którym bierze udział wiele osób. Im większy budżet, im więcej postaci filmowych, im więcej lokacji i efektów specjalnych tym czas realizacji prac będzie dłuższy.
Produkcja filmowa i dobre pomysły
Jednak gdyby nie było osób chętnych do poświęcenia długich godzin w takiej pracy to nie zobaczylibyśmy nigdy żadnego filmu fabularnego, dokumentalnego, animowanego, a nawet spotu reklamowego czy teledysku. Dwie ostatnie pozycje można zrobić w kilka dni, jednak wysokobudżetowa produkcja filmowa zajmuje kilka miesięcy. Jak przebiega wykonanie takiego wielkiego projektu filmowego? Na początku musi zostać stworzony scenariusz. Może być to tekst oryginalny lub adaptowany, którego podstawą najczęściej jest książka, rzadziej sztuka teatralna. Po jego zaakceptowaniu przez producentów należy znaleźć reżysera, który będzie odpowiedzialny za film. On będzie zajmował się (z pomocą specjalistów) poszukiwaniem odpowiednich aktorów na castingach, szukaniem dobrych lokacji zdjęciowych, jak również współpracowników, takich jak operator czy twórca muzyki. Kiedy ekipa jest zabrana to można przejść do kręcenia materiału fabularnego. Zajmuje to przynajmniej kilka tygodni. Zdjęcia odbywają się w większości w plenerze czy w prawdziwych lokalizacjach (np. dom), rzadziej buduje się nowe konstrukcje. Wiele filmów jest kręconych w studiach efektów specjalnych.
Tam istnieje możliwość użycia green screenu. Gotowy materiał trafia na stół montażowy. Tam pracuje zarówno montażysta, jak i reżyser. Szczególnie w teledyskach, ale także w długich, wielkich produkcjach filmowych upublicznia się nie tylko gotowy efekt prac, lecz też wersję reżyserską, tak zwany director’s cut. Efekty specjalne nakłada się przed lub po montażu. Opcja przed ułatwia montaż, jednak opcja po sprawia, że wiele godzin pracy nie pójdzie na marne, jeśli na przykład reżyser zdecyduje się wyciąć jakąś postać z filmu. Kiedy film jest gotowy to dopiero wtedy dostaje go kompozytor muzyki. Może on wcześniej być na planie czy dostać część filmu, żeby zacząć swoją pracę wcześniej, jednak całą ścieżkę dźwiękową będzie komponował na gotowym materiale filmowym. Wcześniej może też skomponować motyw przewodni filmu, często wykorzystywany w trailerach. Taki film pokazywany jest producentom, czasem także testowej grupie widzów.
Na tym etapie można jeszcze ponownie nakręcić jakieś sceny, zmienić wygląd filmowego potwora, czy dać bardziej dynamiczny montaż. Zaakceptowany film może trafić do dystrybucji kinowej lub telewizyjnej.
Na https://m8house.com/ przeczytać można więcej o produkcjach filmowych.